Рослина широко використовують у народній медицині. Цілюща вся надземна частина материнки. Трава містить аскорбінову кислоту, дубильні речовини, ефірну олію, гіркоти. Відвар материнки вживають при хворобах дихальних шляхів як відхаркувальний та потогінний засіб. Він корисний хворим при різних застудах, ядусі.
Використовують траву як шлунковий засіб для більш посиленого виділення шлункового соку, а також при атонії (слабкості) та здуття кишечника. Її рекомендують приймати при зниженні апетиту, різних захворюваннях печінки. Материнка діє як сильне сечогінне, сприяє розсмоктуванню каменів у нирках та сечовому міхурі.
Рослина також заспокоює нервову систему, має деяку болезаспокійливу дію. При судомах, епілепсії материнка є протиблювотним, загальнозміцнюючим засобом.
Широко застосовують материнку при різних жіночих хворобах, тому часто називають материнкою або жіночою травою. Трава ефективна при хворобах, що супроводжуються кровотечами, а також допомагає в період клімаксу знімати припливи та заспокоювати головний біль.
Материнку п’ють при безсонні, загальної слабкості, після непритомності, для підняття загального тонусу організму. Вважається, що рослина усуває поганий, сумний настрій. Корисна трава при гіпертонічній хворобі, цукровому діабеті, бронхіальній астмі, туберкульозі.