Пастуша сумка – однорічна трав’яниста рослина з тонким стрижневим коренем. Стебло округле, прямостояче висотою до 20-30 (50) см. Нижнє листя зібране в прикореневу розетку, спочатку цілісні, а потім перистороздільні з притупленими лопатями, стеблові – чергові, сидячі, стрілоподібні. Квітки дрібні, білі, зібрані у верхівкові та пазушні кисті, які на початку цвітіння мають вигляд щитка, що характерно і для інших хрестоцвітих.
Трава грициків містить аміни (холін, ацетилхолін, тірамін), рамноглюкозид гіссопіну, бурсову кислоту, флавоноїди (рутин, лютеолін-7-рутинозид, лютеолін-7-глюкозид); дубильні речовини; органічні кислоти (фумарову яблучну та винну), спирт інозит. У траві грициків знайдено також вітаміни А, В2, С і К, органічні кислоти (яблучна, щавлева, лимонна, винна та інші), алкалоїди, смоли, флавоноїди. Міститься достатня кількість бору, брому, калію та кальцію. Рослина концентрує мідь, селен, цинк, бром.
Показання до застосування грициків: легеневі, ниркові, кишкові, гемороїдальні, маткові кровотечі, атонія матки, проноси, ерозивні гастрити, виразкова хвороба зі схильністю до кровотеч.
Кровоспинна дія обумовлена наявністю в рослині вітамінів К і С, тому грицики протипоказана при тромбофлебіті і схильності до тромбоутворення. Утеротонічний ефект, або здатність посилювати скорочувальну функцію гладкої мускулатури матки та перистальтику кишечника, забезпечується ацетилхоліном та тираміном, що містяться в надземній частині рослини. Зрозуміло, що з-за цих речовин грицики протипоказана при вагітності.